כיצד למנוע או לצמצם את שלב ה"פלאטו" לאחר פגיעה מוחית

 

תהליך השיקום לאחר אירוע מוחי עשויים הוא ממושך ומשתנה. קיימות רמות שונות של פגיעה, וההסתגלות לשגרת טיפולים מתמשכים דורשת שינויי אורח חיים ומוטיבציה.

השיפור המשמעותי לרוב מופיע במהלך התקופה המוקדמת של תהליך השיקום, ומשקף את תחילת תהליך הפלסטיות המוחית. לכן, השגת התקדמות בתקופה זו היא המפתח להתמודדות עם השלבים הבאים העלולים להיות מתסכלים, בעיקר שלב "הפלאטו" (Plateau). במהלך שלב זה, אדם עשוי להרגיש שההתקדמות הראשונית נעצרת וזה סוף התהליך האפשרי. אך עבור רוב האנשים לאחר פגיעה מוחית, שלב זה הוא צפוי ושכיח, ויש להבינו על מנת לא לאבד תקווה, מוטיבציה ועקביות.

 

בעבר, היה נהוג לחשוב כי מטופלים משיגים התקדמות תפקודית רק בחודשים הראשונים לאחר אירוע מוחי וברגע שמופיע "הפלאטו", המשך טיפול אינו אפקטיבי יותר. למרות זאת, מחקרים מהשנים האחרונות מראים שניתן להשיג החלמה ותפקוד נוספים גם עד 20 שניםלאחר הפגיעה המוחית. תקופת השיקום המורכבת הזו ממשיכה במידה והמטופל וסביבתו מתמידים בתכנית טיפולית ומשתמשים בטכנולוגיה מותאמת על מנת למנוע את שלב ה"פלאטו".בניית תכנית תרגול ביתית הממשיכה את הטיפולים השיקומיים, היא המפתח לשימור התהליך והמשך התקדמות נוירולוגית.

 

מה גורם ל"פלאטו"?

לאחר אירוע מוחי, איזור מסויים במוח אינו מקבל אספקת דם ותפקודו ניזוק, אך האיזור שסביבו עדיין בעל פוטנציאל לשיקום ותפקוד. בשלב ההחלמה הראשוני (השלב התת-חריף), שנמשך כ-6 חודשים לאחר הפגיעה, מופעים הסימנים הברורים והמעודדים ביותר לשיפור באזורים אלה. שלב זה מתרחש לרוב יחד עם תכנית שיקום מובנית ופורמלית; אך כאשר מופיע שלב "הפלאטו" בסוף תהליך זה, לרוב יסיימו את תכנית השיקום והמטופל ישלח לביתו. הבנת שלב הפלאטו היא משמעותית כדי לא לאבד מוטיבציה ולהתמיד בתכנית תרגול מתמשכת עבור אזורי המוח הפגועים אשר ממשיכים להתפתח.

חשוב להבין ולזכור ששיטות הטיפול המסורתיות אינן בהכרח מספיקות ביעילותן, ושכל מטופל שונה בפגיעתו, בהתקדמותו ובצרכיו. יכולת המטפל להתאים ולגוון את שיטות הטיפול וההתערבות השיקומית במטרה לשפר מיומנויות ספציפיות של כל מטופל באופן שונה, היא משמעותית כדי לצאת משלב ה"פלאטו". אי לכך, שלב ה"פלאטו" הוא לא מוחלט, אלא הוא אפשרות בלבד.

 

כיצד נתגבר על שלב "הפלאטו"?

אנשי המקצוע השיקומיים יודעים כיום שניהול תהליך שיקום מבוקר ומתוכנן, עם תכנית תרגול מתמשכת ואינטנסיבית המותאמת אישית, מאפשר לקדם תפקוד והחלמה לאחר פגיעה מוחית.

 

המלצות מעשיות:

  • שימוש באמצעים טכנולוגיים מבוססי ראיות

  • שימוש בגישת CIMT– אילוץ שימוש תפקודי בגפה הפגועה

  • משטר תרגול ביתי יומיומי לפי המלצות והתאמה איכותית של איש מקצוע.

  • שמירת רמת מוטיבציה ע"י סביבה תומכת והכוונת אנשי מקצוע.

  • התמודדות עם שינויים רגשיים ותפקודיים – הבנת התהליך הממושך על שלביו השונים, שמירת אוירה חיובית ומתן מקום לתסכולים ומכשולים.

מומלץ להישאר במעקב צמוד של אנשי מקצוע מתחום השיקום למשך תקופה ארוכה על-מנת להתאים את טכניקות הטיפול למצב התפקודי ולא לפספס שינויים והזדמנויות לקידום.

 

נכתב ע״י ניצן הרטל, המרכז הקליני השיקומי. כל הזכויות שמורות לכותבת

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

צור קשר

קרית טבעון, ישראל,  Kiryat Tiv'on, Israel | Nitzan@aging.co.il | 052-8900002 | כל הזכויות שמורות לניצן הרטל - המרכז הקליני השיקומי

עיצוב אתר: נעמי כרמל

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon

המרכז הקליני השיקומי

052-890-0002

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now