פנאי ואיכות חיים בגיל המבוגר

 

 

מהו פנאי?

פנאי הוא פעילות אשר נבחרת על ידי הפרט באופן חופשי, מאופיינת בתחושת מחוייבות נמוכה, ומשמשת בעיקר להנאתו של המשתתף בה. דרך השתתפות בפעילויות פנאי, אנשים בונים יחסים חברתיים, מפתחים רגשות חיוביים, רוכשים כישורים נוספים וידע ולכן משפרים את איכות חייהם.

תחום הפנאי תופס חלק מחיינו ומשתנה בהיקפו ובאיכותו במהלכם. פרישה מעבודה בקרב אזרחים וותיקים כרוכה על פי רוב, בעלייה משמעותית ב"זמן הפנוי" שעומד לרשות הפורש, מבלי בהכרח, שיהיה להם יותר "פנאי". במידה והפורש משכיל לעשות שימוש בזמן הפנוי באופן המעניק לו משמעות, עניין, סיפוק  והנאה- דהיינו, לעסוק בפנאי - הדבר עשוי לקבל מקום מרכזי חיובי מאוד בחייו.

 

דברים שלא ידעתם על תחום הפנאי:

  1. במחקרים הוכח כי הפנאי מהווה אחד הגורמים המשמעותיים ביותר המסבירים שביעות רצון גבוהה מהחיים בגיל המבוגר.

  2. תחום הפנאי הוא בעל תרומה משמעותית לדימוי העצמי, לפיתוח תחושת שליטה, לאופן התפקוד, למצב הבריאותי (הפיזי והנפשי) ולאיכות החיים.

  3. השתתפות בפעילויות פנאי עשויה לסייע למבוגרים להתמודד עם מעברי חיים ועם אובדנים המאפיינים את הגיל המבוגר (כגון פרישה, אבדן בן/בת זוג, דעיכה בריאותית ועוד).

  4. אחד הסימנים הראשונים להתפתחות תופעת הדיכאון הוא הפסקת השתתפות בפעילות פנאי.

  5. מעורבות בעיסוקי פנאי תורמת לשימור מיומנויות קוגניטיביות ולהפחתת הסיכון לדמנציה בקרב קשישים.

  6. מחקר עדכני מ-2014 הראה כי השתתפות מוגברת בפעילויות פנאי המערבות משחקי מחשבה מתוחכמים קשורה לתפקוד קוגניטיבי טוב יותר במטלות מורכבות של חיי היום יום.

  7. מגבלות בריאות הן הגורם הדומיננטי ביותר להפסקת השתתפות בפעילויות פנאי בגיל המבוגר.

 

לסיכום:

הפנאי מסייע לאדם המבוגר להתמודד עם שינויים בשתי דרכים: ראשית, על ידי הענקת מסגרת חברתית ושנית, על ידי הקניית אפשרויות לפעילות שמממשת הגדרה וערך עצמי ומפצה על האובדנים המלווים את התקופה. הפנאי מצמצם את השפעתם של אירועי חיים שליליים באמצעות הסחת דעת, תמיכה חברתית, וחיזוק תחושת אופטימיות לגבי העתיד באמצעות הפניית אנרגיות לכיוונים מספקים ומעצימים.

העלייה ברמת ההשכלה וברמת ההכנסה של הגמלאים והשיפור בשירותי הבריאות הביאו לכך שהגמלאים של היום בעלי יכולת אישית גבוהה יותר מקודמיהם להשתתף בפעילויות פנאי. נובע מכך שיש ברשותם את הזמן, את הכלים ואת המוטיבציה ליהנות מהפנאי בתקופת הפרישה, אולם רבים מהם אינם יודעים כיצד לממש תנאים אלה וזקוקים להכוונה.

 

מגבלות רבות מסוגים שונים משפיעות על הפנאי של אנשים מבוגרים, כגון; מגבלות תרבותיות וסביבתיות, מגבלות בריאותיות, מגבלות פסיכולוגיות, ומגבלות טכניות. ככל שהגיל עולה, עולה גם מספרן ועוצמתן של מגבלות הפנאי. כלומר, בבניית תכניות השתתפות לתחום הפנאי עבור אנשים מבוגרים יש להתייחס למגוון פעילויות הנותנות מענה לתחומי עניין שונים וכן לעריכת התאמות מסוגים שונים על-מנת לאפשר השתתפות מירבית לפלח אוכלוסיה רחב ככל האפשר.

 

נכתב ע״י ניצן הרטל, המרכז הקליני השיקומי. כל הזכויות שמורות לכותבת

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

צור קשר

קרית טבעון, ישראל,  Kiryat Tiv'on, Israel | Nitzan@aging.co.il | 052-8900002 | כל הזכויות שמורות לניצן הרטל - המרכז הקליני השיקומי

עיצוב אתר: נעמי כרמל

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon

המרכז הקליני השיקומי

052-890-0002

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now