השיקום המוטורי לאחר פגיעה מוחית - גישת בובאט

 

 

התפיסה הטיפולית של בובאט מדגישה שימוש בפתרון בעיות לתהליך ההערכה והטיפול של אנשים עם הפרעות בתנועה, בתפקוד וביציבה בעקבות נזק למערכת העצבים המרכזית.

מקורה של גישה זו, לשיקום מבוגרים בעלי פגיעה מוחית, היא בעבודתם של ברטה וקרל בובאט והתפתחה בחמישים השנים האחרונות. עקרונות הטיפול מבוססים על ידע עדכני ועל מחקרים בתחומי שליטה מוטורית, למידה מוטורית, גמישות מוחית (Plasticity) וביומכניקה. יחד עם זאת, אופן הטיפול נקבע גם על פי ניסיונו ומומחיותו של המטפל, המתחשב בצרכיו ובציפיותיו של המטופל.

העקרונות הבסיסיים של הגישה:

 1. קביעת מטרות הטיפול - נערכת במשותף עם המטופל ובני משפחתו, על מנת לזהות מגבלות המונעות פעילות מסויימת. כישורי המטפל בגישה זו הם לנתח את היכולת התנועתית כדי לזהות ליקויים עיקריים המפריעים לביצוע המשימה. התפיסה הטיפולית של בובאט מדגישה את התפקוד האנושי בכל רמות החיים, ואת האופי האינדיבידואלי של כל אדם המצריך התערבויות שיקבעו לפי הצרכים והיכולות הספציפיות שלו.

 2. ארגון ההתנהגות האנושית והשליטה המוטורית - התנהגות מוטורית מאורגנת מאפשרת לאדם לשלוט בתנועות באופן סלקטיבי לצורך ביצוע הפעילות התפקודית, במגוון רחב של תנאים סביבתיים.

 3. חוסר תפקוד מוטורי - לרוב כתוצאה של נזק למערכת העצבים המרכזית. הליקויים המוטוריים באים לידי ביטוי כחולשה, חוסר קואורדינציה, תבניות תנועה לא מתואמות, חוסר איזון בהפעלת קבוצות שרירים, שינויים בטונוס השרירים וגורמים להפרעות בהוצאה לפועל של תנועה מובחנת ומתוכננת לצורך ביצוע מטלה תפקודית. כתוצאה מהחוסרים הללו, עשויות להתפתח תבניות תנועה מפצות ולא נכונות.

 4. החלמה - לאחר פגיעה במערכת העצבים המרכזית, מתרחשת התאוששות נוירולוגית, כאשר חלקים לא פגועים של המוח מתארגנים מחדש ובונים קשרים אחרים. הטיפול השיקומי למעשה, מווסת את ההתאוששות הנוירולוגית באמצעות אינטראקציה עם תהליכים אלה. גישת בובאט תומכת באסטרטגיות התנהגותיות יעילות, כדי לשפר את המיומנויות המוטוריות והתפקוד כולו.

 5. גמישות עצבית ושרירית - שיקום נוירולוגי הוא הניהול של ההחלמה, והגמישות (Plasticity) היא המפתח של החלמה תפקודית. גמישות עצבית היא היכולת האדאפטיבית של מערכת העצבים להתאים את המבנה הארגוני והתפקודי של עצמה. שינויים פלסטיים בשרירים חלים בתגובה לאופן שבו השריר מתפקד, ולאופן שמשתמשים בו.

 6. מדידת תוצאות - התרגול יעיל כאשר המטרות מושגות. מוטיבציה וציפיות הם גורמים המשפיעים על התוצאות כמו גם תרגול, אשר רלוונטי לאדם הספציפי, ובני משפחה אשר תורמים להשפעה הכוללת של הטיפולים.

 

היבטים מרכזיים של ההתערבות הקלינית

התפיסה הטיפולית של בובאט מבוססת תהליכים של הסקה קלינית, ולא אוסף של טכניקות טיפוליות בלבד. גישת בובאט היא כוללנית ובעלת תועלת לאנשים בכל הגילאים לאחר פגיעה במערכת העצבים המרכזית - בכל דרגת חומרה ובסוגים שונים של ליקויים.

 1. הסקה קלינית וניתוח תנועה
  ניתוח תנועה וביצוע מטלה מאפשרים למטפל לזהות מגבלות פעילות ובעיות ביסוד חוסר הביצוע התנועתי. ניתוח זה מוביל ליצירת השערה בנוגע לליקויים אשר זקוקים להערכה נוספת. לאחר מכן מוצבות מטרות אשר רלוונטיות למטופל ומתואמות איתו.

 2. אינטגרציה של שליטה יציבתית ותנועה מכוונת מטלה
  שליטה יציבתית מספקת את הבסיס לתבניות סלקטיביות של תנועה אשר מאפשרות השתתפות בחיי היום יום. במהלך הטיפול, לעיתים ניעזר בתמיכה חיצונית ליציבה, על מנת לאפשר עבודה של הגפיים לביצוע מטלה. כמו כן, נעבוד על תבניות תנועה ושימוש בכל הגוף - היבט חשוב ביותר בתפיסה של בובאט. המטפל מעודד שימוש בצד הפגוע של הגוף לכל מטלה תפקודית לפי היכולת הקיימת.

 3. שימוש במידע תחושתי
  מידע הנקלט במערכות החושים שלנו הוא חשוב ליזימת והתאמת תנועות, וביצירת ייצוגים פנימיים של יציבה ותנועה. המטפל מספק מידע תחושתי נכנס אשר לרוב נחווה דרך תנועה וביצוע משימה.

 4. תפקיד הפסיליטציה (עידוד תנועה)
  הפסיליטציה היא חלק מתהליך למידה אקטיבי בו המטופל יכול ליזום ולהשלים מטלה תפקודית. הדבר מאפשר למטופל לחוות תבניות של תנועה הנדרשות וכן לחוות הצלחה בהשגת המשימה. זו דרך שלמעשה מפעילה את המרכיבים שבהם האדם מתקשה ליזום את התנועה או לסיים אותה. הפסיליטציה מתוכננת כדי לגרום לפעילות להיות מושגת. רמת הפסיליטציה אמורה לרדת תוך כדי כל טיפול וכן במשך תקופת הטיפולים, עד שהמטופל מסוגל ליזום ולהשלים משימה באופן עצמאי.

 

 

(נערך מתוך:IBITA: Theoretical Assumptions and Clinical Practice - September 2008)

 

נכתב ע״י ניצן הרטל, המרכז הקליני השיקומי. כל הזכויות שמורות לכותבת

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

צור קשר

קרית טבעון, ישראל,  Kiryat Tiv'on, Israel | Nitzan@aging.co.il | 052-8900002 | כל הזכויות שמורות לניצן הרטל - המרכז הקליני השיקומי

עיצוב אתר: נעמי כרמל

 • Black Facebook Icon
 • Black LinkedIn Icon

המרכז הקליני השיקומי

052-890-0002

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now